Verzending vanuit NL naar šŸ‡³šŸ‡±šŸ‡§šŸ‡ŖšŸ‡©šŸ‡Ŗ

Gratis verzending vanaf €125,-

<17:00 besteld = Morgen in huis

Grodt Trading Blog - EPBD IV en elektrisch rijden

EPBD IV en elektrisch rijden: wat verandert er voor jou?

De EPBD IV is een herziene Europese richtlijn die bepaalt hoe energiezuinig gebouwen moeten zijn. De richtlijn is in 2024 vastgesteld en Nederland moet de inhoud ervan voor eind mei 2026 in nationale wetgeving omzetten. Een onderdeel dat voor elektrische rijders direct relevant is: de richtlijn stelt steeds striktere eisen aan laadinfrastructuur bij gebouwen met parkeerplaatsen. Denk aan woningcomplexen, kantoorpanden en winkels. De eerste nieuwe eisen gelden vanaf halverwege 2026, dus de veranderingen zijn dichterbij dan je denkt. In dit blog zetten we op een rij wat er concreet verandert en wat dat voor jou betekent.

Wat is de EPBD IV en waarom is het relevant voor elektrische rijders?

EPBD staat voor Energy Performance of Buildings Directive, de Europese richtlijn voor de energieprestatie van gebouwen. De EPBD IV is de meest recente versie en vervangt de eerdere EPBD III. Waar de vorige versie al verplichtingen voor laadinfrastructuur bevatte, gaan die met de EPBD IV een stuk verder. De richtlijn raakt iedereen die een elektrische auto rijdt en daarvoor thuis, op het werk of in een parkeergarage wil laden: particulieren in een appartementencomplex, medewerkers op een kantoor en bezoekers van winkels of andere gebouwen.

Het doel van de wetgever is duidelijk: laadinfrastructuur moet geen uitzondering meer zijn, maar een vanzelfsprekend onderdeel van elk gebouw met parkeerplaatsen. Dat vraagt om actie van vastgoedeigenaren, VvE-besturen en bedrijven.

Wat zijn de huidige verplichtingen voor laadinfrastructuur?

Sinds 10 maart 2020 gelden er al verplichtingen voor laadinfrastructuur bij bepaalde nieuwbouw en ingrijpende renovaties. Woongebouwen met meer dan 10 parkeervakken moeten zorgen dat loze leidingen beschikbaar zijn, zodat later alsnog laadpunten geplaatst kunnen worden. Bij utiliteitsgebouwen zoals kantoren en winkels met meer dan 10 parkeervakken moet er ten minste 1 laadpunt komen, en voor een vijfde van alle parkeervakken moet de bekabeling klaarliggen voor toekomstige laadpunten.

Vanaf 1 januari 2025 geldt er bovendien een verplichting voor bestaande utiliteitsbouw: ook bij bestaande kantoren en bedrijfspanden met meer dan 20 parkeerplaatsen moet inmiddels minimaal 1 laadpunt aanwezig zijn. Ben je eigenaar van zo’n pand en heb je dat nog niet geregeld? Dan is het tijd om in actie te komen.

Wat verandert er voor nieuwbouw en ingrijpende renovaties?

Met de EPBD IV gaan de drempels flink omlaag. Bij nieuwbouw en ingrijpende renovaties van woongebouwen met meer dan 3 parkeerplaatsen moet de aannemer voor minimaal 50% van de parkeerplaatsen voorbekabeling aanleggen. Bovendien moet er bij nieuwbouw direct minimaal 1 laadpunt komen en minimaal 2 fietsparkeerplaatsen per woning.

Voor niet-woongebouwen met meer dan 5 parkeerplaatsen gelden de volgende eisen bij nieuwbouw en ingrijpende renovatie: minimaal 1 laadpunt per 5 parkeerplaatsen, voorbekabeling voor minimaal 50% van de parkeerplaatsen en leidingdoorvoeren voor de rest. Kantoorgebouwen krijgen een nog strengere norm: daar geldt 1 laadpunt per 2 parkeerplaatsen. Dat is een aanzienlijke stap ten opzichte van de huidige regels en vraagt bij een verbouwing om goede voorbereiding.

Er is ƩƩn uitzondering: als de kosten voor laadinfrastructuur meer dan 10% bedragen van de totale renovatiekosten, geldt de verplichting niet.

EPBD IV Grodt Trading

Wat betekent dit voor bestaande bedrijfspanden en kantoren?

Voor bestaande bedrijfspanden gelden de nieuwe eisen gefaseerd. Vanaf 1 januari 2025 is al minimaal 1 laadpunt verplicht voor niet-woongebouwen met meer dan 20 parkeerplaatsen. Vanaf 1 januari 2027 gaat die eis verder: dan is 1 laadpunt per 10 parkeerplaatsen verplicht, of leidingdoorvoeren voor minimaal 50% van de parkeerplaatsen. Overheidsgebouwen moeten vanaf 2033 voorbekabeling hebben voor minimaal 50% van de parkeerplaatsen.

Daar komt bij dat eigenaren van utiliteitsgebouwen te maken krijgen met twee harde deadlines voor de energieprestatie van hun pand: vóór 2030 moet die boven een eerste minimumniveau uitkomen, en vóór 2033 geldt een nog strengere ondergrens. Voor slecht geïsoleerde panden met verouderde installaties betekent dat dat je nu al aan de slag moet, want de aanpassingen kosten tijd. Bij een ingrijpende renovatie spelen de laadinfrastructuurverplichtingen direct mee.

Heb je als gebouweigenaar te maken met netcongestie en kun je daardoor niet direct aansluiten? Dan mag je kiezen voor leidingdoorvoeren als tijdelijke invulling. Toch ontslaat netcongestie je niet van de verplichting om iets te regelen.

Wat verandert er voor bewoners in een VvE?

Voor bewoners van een appartementencomplex is het nu nog vaak lastig om een laadpunt te plaatsen. Verhuurders of mede-eigenaren kunnen dat tegenhouden, ook als de bewoner dat op eigen kosten wil doen. De EPBD IV verplicht lidstaten om die belemmeringen weg te nemen.

Nederland werkt daarom aan een notificatieregeling: zodra je een melding doet bij het VvE-bestuur, is dat onder bepaalde voorwaarden voldoende om een laadpunt op de eigen parkeerplaats te plaatsen. Toestemming van alle mede-eigenaren is dan niet meer nodig. Na de zomer van 2025 komt er meer duidelijkheid over de exacte voorwaarden. Voor VvE’s zonder bestaande parkeergarage gelden overigens geen nieuwe verplichtingen vanuit de EPBD IV, maar de notificatieregeling maakt het wel makkelijker voor individuele bewoners om zelf stappen te zetten.

Wat zijn de technische eisen aan laadpunten onder de EPBD IV?

De EPBD IV stelt niet alleen eisen aan het aantal laadpunten, maar ook aan de technische uitvoering. Installaties moeten voldoen aan NEN 1010, de norm voor laagspanningsinstallaties in Nederland. Laadpunten moeten van het type Mode 3 of Mode 4 zijn en slim laden ondersteunen volgens NTA 8043. Dat betekent dat het laadpunt automatisch reageert op signalen van het elektriciteitsnet of de gebruiker, bijvoorbeeld om te laden wanneer de stroom goedkoop of van groene oorsprong is.

De voorbekabeling moet geschikt zijn voor gelijktijdig laden met loadbalancing: een systeem dat automatisch regelt hoeveel stroom elke auto krijgt op basis van wat het net op dat moment aankan. In parkeergarages gelden daarnaast eisen voor centrale afschakeling en een plattegrond voor de brandweer. Voor wie nu al investeert in laadinfrastructuur, is het slim om meteen aan deze technische eisen te voldoen.

Welke laadoplossing past bij de nieuwe eisen?

Of je nu een laadpaal nodig hebt voor thuis, op het werk of in een VvE-complex: bij Grodt Trading vind je een breed aanbod aan laadkabels en laadpalen die aansluiten op de nieuwe eisen. Gratis verzending vanaf €125, levering in Nederland, BelgiĆ« en Duitsland, en bij bestelling voor 17:00 heb je je laadpaal of laadkabel de volgende werkdag al in huis. Bekijk ons aanbod en kies wat bij jouw geval past.Ā 

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Gratis verzending

Op bestellingen vanaf € 125,-

Vandaag besteld = Morgen thuis

Besteld voor 17:00 is in NL & BE de volgende dag al in huis!

Verzending binnen NL en BE

Snelle levering in Nederland en Belgiƫ via PostNL. Ook op zaterdag en maandag geleverd!

60 Dagen Retour Garantie

Retourneren kan altijd binnen 60 dagen

Achteraf betalen

Achteraf betalen mogelijk via Klarna of Afterpay

Levering vanuit Nederland

Wij zijn gevestigd in Nederland en verzenden vanuit ons eigen magazijn

De waardering van www.grodttrading.nl/ bij WebwinkelKeur Reviews is 9.6/10 gebaseerd op 1036 reviews.